Yuri & Yaoi... Úvodem

26. července 2012 v 10:00 | Shizuka Kiyoko
Tyto dva žánry japonských Anime pokládám za základ každého blogu, který se zaměřen na anime & mangy. Předpokládám, že většina AnimeFilů vědí, co označuje pojem Yaoi a Yuri. Přesto by se na začátek hodilo stručné vysvětlení...


Yaoi - popisuje sexuální vztah mezi dvěma muži. Neobsahuje většinou děj; celý žánr spočívá jen na sexu.
Yuri - popisuje prakticky to samé, co Yaoi, jen v opačném pohlaví, tudíž jde o sexuální vztah dvou dívek.

Shonen-ai & shojo-ai - s tím jste se určitě už setkali. Taktéž si myslím, že nebude na škodu, když si vysvětlíme, co oba pojmy znamenají. Shonen-ai - popisuje romantický děj mezi dvěma muži, většinou bez sexu. Shojo-ai - popisuje taktéž romantický děj bez sexu, avšak pouze mezi děvčaty.


Hranice mezi Yaoi a Shonen-ai je ostrá, kdežto mezi Yuri a Shojo-ai není přesně vymezená. Zde se dostáváme k pojmům Seme a Uke, sekce, která Yaoi a Yuri rozdělují.


Seme - Představuje aktivního partnera, "toho nahoře".

Uke - Představuje pasivního partnera, "toho dole".

Pravidlo těchto dvou pojmů je základem Yaoi. Jak je to ale u Yuri? Je zde taktéž seme a uke? Pravda je taková, že rozhodně není! U Yuri není zavedeno nic, co by svědčilo o tom, jak se mají partnerky chovat, jak vystupovat a jiné. Vztah obou partnerek je hodně rovnoprávný, tím pádem hranice mezi aktivní a pasivní partnerkou zcela vymizí. Tohle je však jen jeden z dalších rozdílů...


Ty si ale necháme na jindy. Teď vám představím pár klasických zástupců Yaoi a Yuri. Začneme u veleoblíbeného žánru, a to je - Yaoi. Za klasické anime Yaoi považuju Loveless či Junjou Romanticu. Nepočítám s tím, že se mnou budete souhlasit, je to jen můj názor. A proč o nich něco nenapsat, že?
Loveless

Dvanáctiletý Aoyagi Ritsuka bydlí se svoji bláznivou matkou a se svým bratrem Seimeiem, který byl zabit.
Po nástupu do nové školy se setkává s Agatsuma Soubi, který mu řekl, že znal jeho bratra.
Ritsuka nakonec zjistí pravdu o druhém životě svého bratra Seimeie, který býval "obětí" a Soubi byl jeho "bojovník".
Po zjištění, že Seimei byl zabit organizací známou jako "Seven Moons" se Ritsuka rozhodne vyšetřit bratrovou smrt.
(zdroj: www.anime-manga.cz)
Junjou Romantica

Příběh se točí kolem 3 párů. První je mezi Misakim a Usamim (přezdívaný Usagi) který díky okolnostem je přinucen bydlet u Usamiho. Druhý pár je Nowaki, který se zamiluje do odborného asistenta učitele literatury Hiroki, který je dlouholetý přítel Usamiho. A nakonec učitel literatury Miyagi se neplánovaně zamiluje do bratra své exmanžely Shinobu.


A teď se již dostáváme k anime zástupcům Yuri. Rozhodně na prvním místě bych uvedla seriál Strawberry Panic se stoprocentním doporučením. Myslím, že tento seriál si sám vystačí jako hrdý zástupce Yuri.

Strawberry Panic


Astrea Hill je svaté místo, kam nikdy nevkročil žádný muž. Na vrcholu kopce je katedrála a okolo ní stojí tři dívčí školy: St. Miator Girl's Academy, St. Spica's Girl's Institute a St. LeRim Girl's School. Dívky ze všech tří škol společně bydlí na koleji zvané Strawberry Dormitory (nebo taky Ichigo-Sha). A právě do Miatoru byla přeřazena Aoi Nagisa.
Hned první den se Nagisa seznámí se spoustou lidí. Se svou novou spolubydlící, velmi milou a ochotnou Suzumi Tamao. A také se záhadnou dívkou s dlouhými bílými vlasy, kterou potká v lese. Tahle dívka se chová velmi zvláštně a dost vyvede Nagisu z míry. Nagisa se dozví, že ona záhadná dívka se jmenuje Hanazono Shizuma a je to místní Etoile. Etoile je nejoblíbenější a nejváženější dívka ze všech tří škol. Je nadřízena i dívčím školním radám, z čehož vyplývá, že má hromadu povinností. Jenže Shizumu její povinnosti moc nezajímají, pořád se někde schovává nebo někam utíká. Jediné, co ji přiměje zabývat se úkoly plynoucími z jejího postavení, je buď řádná domluva dlouholeté kamarádky Miyuki Rokujou, která je presidentkou školní rady Miatoru nebo trochu nesmělá žádost Nagisy, která tvrdí, že Etoile si všichni váží a proto ji potřebují. Shizuma má totiž pro Nagisu zvláštní slabost. A i Nagisa se o Etoile zajímá víc, než je obvyklé.
A na závěr bych vám sem chtěla dát hymnu Yaoi fanynek. Nic podobného jsem s Yuri nenašla, ale tohle snad stačí jako veselý konec. :)


Doufám, že se vám můj stručně nesmělý článek líbil. Otázka na konec... Který z anime seriálů považujete vy jako zástupce Yaoi & Yuri? :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 XLightning | E-mail | Web | 28. července 2012 v 17:08 | Reagovat

Ahoj jsem tady na tvoje pozvání! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama